طرز تهیه کشمش طبیعی با کمترین مواد نگهدارنده

طرز تهیه کشمش طبیعی یعنی بدون استفاده یا با کمترین مواد نگهدارنده روش های مختلفی دارد . در ابتدا خوب است بدانیم به میوه‌ی رسیده و خشک شده انواع مختلف انگور بی‌دانه یا دانه‌دار کشمش می‌گویند. کشمش، میوه خشک مغذی و مفید است و مانند دیگر خشکبار در تمام طول سال در دسترس است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

کشمش یک نوع میوه خشک میباشد و این میوه خشک یک مکمل پرانرژی، کم چرب و کم سدیم است بهتر است بدانید که برای افرادی که دارای رژیم‌های غذایی کم سدیم هستند، خوردن این میوه می‌تواند به آن‌ها کمک کند. به طور معمول انگور بی‌هسته برای تهیه‌ی کشمش مناسب است اما طبق سلیقه هر فردی اگر دلش بخواهد می‌تواند هر انگوری را خشک و استفاده کند.

در کشور ما شناخته‌شده‌ترین نوع کشمش، کشمش سبز قلمی است که به‌ صورت تنقلات با نخودچی یا همان نخودچی کشمش محبوب خودمان مصرف می‌شود.همانطور که گفته شد کشمش ها انواع مختلفی دارند نوع دیگر کشمش که تقریبا به اندازه‌ی کشمش سبز محبوب و مورد استفاده است، همان کشمش پلویی است که با عدس‌ پلو و غذاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع شناخته‌‌شده‌ی دیگر این خشکبار در کشور ما مویز یا کشمش بی‌ دانه است که از انگور شاهانی به‌ دست می‌آید و از قدیم یکی از تنقلات دوست داشتنی ما ایرانی‌ها بوده است. مویز از کشمش عادی کوچک‌تر، تیره‌تر و دارای مزه‌ی تندتری است.بهترین انتخاب انگور برای کشمش ،انگورهای ریز دانه هستند. هرچه رنگ انگورها زرد و طلایی‌تر باشد نشان دهنده‌ی این است که قند بیشتری دارند و کشمشی شیرین تر و خوشمزه‌تر خواهیم داشت.

خوشه‌های انگور باید کاملا سالم، مرغوب و با کیفیت باشند. از انتخاب خوشه‌های خراب و کپک زده اجتناب کنیم. انگور مناسب برای کشمش بهتر است از نوع زرد و شیرین و بی‌هسته باشد.

طرز تهیه کشمش طبیعی با کمترین مواد نگهدارنده

طرز تهیه کشمش طبیعی

طرز تهیه کشمش طبیعی روش‌های درست کردن کشمش در خانه برای تهیه‌ی کشمش از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد اما بهترین روش، روشی است که انگور در هوای آزاد و به دور از هرگونه مواد شیمیایی و گوگرد به کشمش تبدیل شود. تهیه این خشکبار در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک است به راحتی امکان پذیر است. خشک شدن طبیعی انگور باعث حفظ آنزیم‌های آن می‌شود؛ به همین دلیل کشمش‌های خانگی شیرین تر هستند.

برای خشک کردن انگور در خانه باید نکاتی را رعایت کنیم از اولین نکاتی که باید رعایت شود این است که: ۱.نوع انگور را برای کشمش مورد نظر انتخاب کنیم که پیشنهاد میشود از انگور بدون هسته استفاده شود زیرا کیفیت انگور در مرغوبیت کشمش بسیار موثر است.

۲. خوشه ها را جدا کنیم و انگور ها را بشوییم ابتدا خوشه های بزرگترانگور را به خوشه های کوچکتر تقسیم کنیم و در این حین باید دقت داشته باشیم که از ساقه کوتاه کنیم‌و حبه های پوسیده و نارس و لک دار و کپک زده را جدا کنیم تا مرغوبیت کشمش از بین نرودزیرا هر خرابی بعد از خشک شدن بیشتر نمایان میشود پس انگورها را خوب میشوییم و ضد عفونی میکنیم تا تمام الودگی های آن از بین برود.

۳.خوشه‌ها را از طنابی آویزان کرده و یا درون ظرفی می‌ریزیم که هوا در آن جریان داشته باشد. در این روش خوشه‌های انگور باید به مدت ۱۵ الی ۲۰ روز در معرض آفتاب و به دور از گرد و غبار باشد. خوشه‌های انگور را هر چند وقت یکبار زیرورو می‌کنیم تا تمام قسمت‌ها خشک شوند. اگر تعداد خوشه‌ها زیاد است می‌توانیم آن‌ها را روی یکپارچه قرار داده و زیر نور خورشید پهن می‌کنیم تا پس از گذشت چند روز به کشمش تبدیل شوند.

انگورهای خشک شده را از ساقه جدا کرده و در جای خشک و خنک نگه‌داری می‌کنیم. رنگ کشمش‌ها باید سبز مایل به قهوه‌ای تیره باشد. روش دوم: خشک کردن انگور در سایه در این روش پس از شستن و ضدعفونی کردن انگورها، آن‌ها را توسط طناب در یک مکان سرپوشیده که جریان هوا برقرار است آویزان می‌کنیم‌. انگور در این روش ۵۰ تا ۶۰ روز طول می‌کشد تا به کشمش تبدیل شود و رنگ آن سبز و بدون هیچ‌گونه آلودگی است.

برای تسریع فرایند خشک شدن انگور می‌توانیم از پنکه استفاده کنیم. نحوه خشک کردن زردآلو و فواید زردآلو خشک انگورهای خشک‌شده مقداری رطوبت دارند بنابراین آن‌ها را از ساقه جدا کرده و در محیط خشک و خنک نگه‌داری کنیم. در این روش برخلاف روش اول (خشک شدن در آفتاب) بسیاری از ویتامین‌های کشمش حفظ می‌شود.

۳. روش سوم: خشک کردن انگور به روش تیزابی کشمش تیزابی به کشمش سبزه مشهور است و با استفاده از محلول تیزاب تهیه می‌شود.در این روش مدت خشک شدن انگور کوتاه بوده و درشتی حبه در حین خشک شدن حفظ می‌شود.

رنگ کشمش تهیه شده سبز مایل به زرد و نرم است و پس از خشک شدن بسیار نرم بوده و خشکی کشمش آفتابی را ندارد. برای تهیه کشمش تیزابی به محلول تیزاب نیاز داریم که طبق دستور زیر تهیه میشود. برای تهیه محلو تیزاب در ۱۰ لیتر آب ولرم، 500 گرم گرد تجاری کربنات پتاسیم و 200 میلی لیتر روغن سبزه حل می‌کنیم و محلول را به هم می‌زنیم. محلول به دست آمده رنگی شیری دارد و برای ۲۵۰ کیلوگرم انگور کافی میباشد.

دقت داشته باشید اگر هنگام خشک کردن انگور هوا ابری و تابش نور خورشید ضعیف باشد یا اگر خوشه‌های انگور شامل حبه‌های درشت باشد مقدار کربنات پتاسیم و روغن سبزه را در محلول افزایش

برای خشک کشدن یکنواخت حبه‌ها، باید مرتب خوشه‌ها را زیرورو کنیم. مدت خشک‌شدن انگور در این روش ۵ تا ۸ روز است. ۴. روش چهارم: خشک کردن انگور به روش طلایی یا گوگردی برای تهیه‌ی کشمش طلایی، انگور را به محلول تیزاب آغشته می‌کنیم و با دود و گوگرد خشک می‌کنیم. رنگ کشمش در این روش زرد کهربایی مایل به قهوه‌ای روشن است و به دلیل ترکیبات گوگردی فشار مضاعفی بر کلیه‌ها تحمیل کرده و برای سلامت بدن مضر است.

غربال کردن و درجه بندی کشمش در کارخانه در این مرحله کشمش در بین غربال‌های مخصوص که دارای درجه بندی های مختلف است قرار داده می‌شوند. در غربال کردن، دانه‌های درشت و کوچک کشمش، ساقه‌ها و سایر مواد خارجی باقی‌مانده از آن جدا می‌گردد و کشمش پاک و یکنواخت می‌شود.

سپس برای کنترل نهایی، کشمش غربال شده وارد ریل‌های مخصوص شده و مواد خارجی دیگر مانند دانه‌های نارس، آسیب دیده و آفت زده از دو طرف نوار توسط افراد کارآموخته جدا می‌شود.

سرانجام کشمش یک‌دست و یکنواخت از نظر نوع و اندازه به دست می‌آید که عاری از هرگونه آلودگی و مواد خارجی است. در روش دیگر برای تمیز کردن کشمش از میزهای پایه بلند چوبی استفاده می‌شود. سطح این میزها باید سفید یا به رنگ روشن باشد. سپس کشمش را به صورت مشت مشت بر روی میز پخش و هموار می کنند که با پخش شدن کشمش هر نوع مواد خارجی به‌خصوص ریگ و سنگ ریزه‌های موجود در آن از محصول کاملا جدا می‌شود و تقریبا کشمشی خالص به دست می‌آید.

بسته بندی کشمش یکی از مهم‌ترین مراحل درست کردن کشمش است زیرا این کار برای جلوگیری از رطوبت موثر واقع میشود. محتوای هر بسته باید از نظر اندازه و شکل مانند هم باشند. روی بسته کشمش باید نام محصول، نوع محصول، وزن خالص بر حسب متریک ( کیلوگرم یا گرم)، محل تولید و نام و نشان تجارتی تولیدکننده یا صادر کننده نوشته می‌شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما